SOTEX GINETEX: šetrná a odpovědná péče je správným krokem k udržitelnosti
17. dubna 2025 / 14:35
SOTEX GINETEX CZ je členem mezinárodní asociace GINETEXu a právě svým členstvím umožňuje českým firmám používat symboly ošetřování a také značku CLEVERCARE. Členům uděluje unikátní licenci pro používání symbolů údržby na etiketě oděvů. SOTEX je vlastníkem jediné značky kvality pro textil QZ – Zaručená kvalita, která je součástí vládního programu Česká kvalita. SOTEX radí českým firmám, jak správně označovat výrobky v souladu s platnou legislativou a také dodržovat informační čistotu symbolů ošetřování, aby nedocházelo k jejich deformaci a přerušení informačního řetězce. SOTEX má nyní téměř 900 členských firem.
V několika posledních letech se otázka udržitelného textilu neustále dostává do popředí zájmu odborníků i spotřebitelů. Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá – textilu je všude moc a jeho likvidace začíná být velký problém pro odpadové hospodářství, a to i přesto, že se jej lidé snaží třídit. Problémem je však také neodpovědná údržba textilu. Stručně řečeno to, že pereme zbytečně velmi často i prádlo, které není špinavé. Seznamte se s několika fakty o praní a zkuste se pak na péči o textil doma podívat i jinýma očima.
Perete své oblečení po každém použití, nebo čekáte na to, až je tričko nebo kalhoty opravdu špinavé? Řada lidí má pocit, že když si na sebe vezmou tričko jednou, tak už je špinavé. Ale ono tomu tak není. Pokud není výrobek špinavý nebo propocený, tak není potřebné ho hned prát. Dlouhodobě narůstá počet cyklů praní v domácnostech, a to v souvislosti s nadměrnou hygienou. Negativních vlivů tohoto chování je více.
Pojďme se na ně podívat:
1. Přílišné praní opotřebovává textilní výrobky. Praní je totiž pro textil velmi namáhavý proces, který se skládá z působení detergentů a mechanického působení. Právě mechanické namáhání prádla opotřebovává vlákna a tím se postupně snižuje jeho životnost. V případě syntetických vláken pak ještě vzniká další efekt – odpadními vodami odchází drobné úlomky chemických vláken, které se dostávají do vody a následně až do moří. Jedná se o takzvané mikroplasty. Tím, že se dostávají do vody, postupně se dostanou i do potravního řetězce prostřednictvím ryb a mořských plodů, případně řas, které konzumujeme.
Filtr s úlomky vláken (mikroplasty) z jedné dávky prádla
2. Přílišné praní produkuje velké množství odpadní vody. Právě spotřeba vody a produkce odpadní vody je problémem v době, kterou zažíváme. Nedostatek vody v krajině se začíná projevovat i v nízké hladině spodní vody. To nás nutí zamýšlet se na tím, zda je nutné prát často anebo jen poloviční dávku v pračce. Také ruční praní není příliš šetrné. Často je vhodnější využít program ručního praní v pračce, protože má nižší spotřebu vody.
3. Nadbytečné praní spotřebovává elektrickou energii. Praní samozřejmě spotřebovává elektrickou energii. Největší potřeba elektrické energie je na ohřev vody a pak na odstřeďování. Proto je vhodné při praní přemýšlet nad teplotu prací lázně, kterou zvolíte. Pro oděvy a běžné prádlo je často dostatečných 40 °C, pro ložní je naopak vhodná teplota minimálně 80 °C. Při této teplotě se totiž likvidují roztoči. Každopádně nejvíce se Vám podaří ušetřit, pokud budete využívat plnou kapacitu pračky.
Jak tedy tento problém vyřešit? Není to složité, ale je těžké měnit své zažité způsoby péče o textil. Stačí následovat několik rad:
- Pokud není výrobek špinavý ani propocený, stačí ho vyvěsit na ramínku nebo přes židli. Tím, že ho vyvětráte, zregenerujete vlákna a můžete ho opětovně nosit.
- Pokud je výrobek špinavý, tak odstraňte větší nečistoty a vyperte společně s dalším prádlem, ideálně naplňte celou kapacitu pračky, abyste využili všechnu energii a vodu, kterou pračka potřebuje k celému cyklu. I když zvolíte program na poloviční dávku, tak spotřeba energie je téměř stejná, jako u dávky plné a spotřeba vody je menší jen o třetinu. Při praní je pro nejlepší mechanické působení kombinovat větší i menší kusy prádla.
- Prádlo dobře odstřeďte, tím snížíte energetickou náročnost sušení v sušičce i případně v interiéru. Prádlo žehlete, jen pokud je to třeba. Například úpletové výrobky jako jsou trička a spodní prádlo není potřeba žehlit, pokud je dobře pověsíte.
Nevíte, jak si tohle všechno zapamatovat? Nevadí, GINETEX ve spolupráci se svými členy vyvinul iniciativu clevercare.info, kde tyto a mnoho dalších rad naleznete. V České republice tuto myšlenku šíří SOTEX GINETEX CZ, a daří se to. K trendu udržitelné péče se připojují nyní i české firmy, takže na mnoha etiketách můžete nalézt logo, které odkazuje právě na tuto webovou stránku. Je zde velké množství doporučených postupů, ale také rady na odstranění skvrn a péči o citlivé výrobky.
S etiketou clevercare.info se tedy můžete setkat na řadě výrobků – sportovním zboží firmy Sportisimo nebo Bushman, etiketách ložního prádla firem B.E.S. Petrovice nebo Písecké lůžkoviny, ale třeba také ikonické firmy Cityzen.
Pokud jste fandou udržitelné péče, tak můžete využít i mobilní aplikaci Můj štítek, kam si můžete vyfotit své oděvy a ukládat potřebné informace a hledat i správné postupy textilní péče včetně symbolů ošetřování.
A jestli máte zájem o další tipy nebo data podložená průzkumy a fakty, budeme Vám k dispozici na BPM po celé tři dny ve stánku č. 018 v pavilonu A1. Těšíme se na Vás!
Více info:
www.sotex.cz
www.symbolyudrzby.cz