#vanlife Tomáše Málka: stručný návod pro budoucí hvězdy Instagramu
27. října 2023 / 17:00 / Tomáš Málek
Když zadáte do vyhledávače Google dotaz na spojení “#vanlife”, vyjede vám neuvěřitelných 6 800 000 výsledků. Ať se to starým mazákům cestování v dodávce líbí, nebo ne, je z jejich koníčku najednou velká móda. A tahle módní vlna přináší někdy až úsměvné momenty.
Stojíme nad jednou z nejkrásnějších pláží Lefkády. Představte si, že se chystáte strávit noc na vysokém útesu. Dole hluboko pod vámi je bílá pláž, na kterou doráží tyrkysově modré moře. Je večer a celá scenérie se halí do měkkých barev zapadajícího slunce. Ideální okamžik vyndat si křesla z auta, sednout se vedle sebe a v tichosti se kochat výhledem a přitom nepropásnout ani sekundu tohoto divukrásného divadla. Kolik takových okamžiků člověk se svým partnerem po boku v životě zažije?
U vedlejší dodávky se otevřou zadní dveře. Obývá ji mladý pár. Chtějí si pokochat pohledem na západ slunce z postele, napadne vás jako první. Ale omyl. Dvojice vyloví mobilní telefony. Začne pózovat pro selfíčka. Mění úhly záběru, dívka něžně pokládá hlavu na rameno svého partnera, a tak dál… Ano vytvořit pořádně vytůněný záběr ukazující nehynoucí romantiku života v dodávce stojí určitou námahu. Po půl hodině je konečně hotovo. Slunce se už už dotýká mořské hladiny, přírodní show vrcholí. Dvojice od vedle má však hlavy stále skloněné nad zářícími displeji a udžuje si mezi sebou sociální distanc. Tady na Lefkádě tma přichází rychle. Slunce zapadlo, mladý pár z bílé dodávky s německou značku, aniž promluvil slovo, stále něco řeší v mobilních zařízeních…
Střih. O dva roky později kempujeme na slovinské farmě Šenkova Domačija v Jezersku. Nedaleko nás stojí starý červený Volkswagen T4. Polská dvojice se bývalou sanitku upravila na obytné auto. Když se stmívá, rozzaří se ve dveřích zavěšené lampičky. Znak pravého instagramového vanlifera. Druhý den dopoledne potkáváme dvojici na parkovišti u Planšarského jezera. Ač má vodní plocha hloubku maximálně metr, dvojice nese k vodě paddleboard. Zahada se rychle rozjasní při pohledu na panorama horského masivu, který se tyčí nad jezerem. Šedé štíty Kamnicko-Savinských Alp se vypínají do modrého nebe. Paddleboardiska pomalu vykrouží na vodní hladině několik koleček, zatímco její partner zuřivě fotí. O sportovní výkon tady rozhodně nejde. Místní, kteří se přišli najíst do restaurace s terasou přímo u břehu, celou scénu udiveně pozorují.
Pokud si uděláte rychlou a patřičně povrchní analýzu instagramových fotek s hastagem #vanlife, zjistíte, že aby jste se propracovali do světové špičky instagramových hvězd, musíte mít na palubě svého domova na kolech tři věci:
- SVĚTÝLKA - nejlépe dlouhý řetěz světýlek, která se nabíjejí solárně. K dostání v každém hobby marketu, vyrobena v Číně, dopraveno do Evropy obří kontejnerovou lodí. Na večerních a nočních fotkách pořízených v divočině pod kupolí hvězd vypadají úchvatně. Stejně úchvatně přitahují komáry a jinou havěť, kterou rozhodně nechcete mít v autě. Ale to je jiný příběh, komáří štípance nikdo na instagram nedává.
- ŽIVOU KYTKU - živá kytka na palubě instagramerské dodávky je něco, čemu dříve marxistická dialektika říkala “poznaná nutnost”. Opět vypadá skvěle na fotkách interiéru, zvlášť v kuchyních umě vyskládaných ze starých prkének. Čím starší, tím lepší patina. Úplně nejvíce cool jsou pak zapatinovaná prkýnka z bedýnek od vína. Kytku můžete vrznout i na venkovní stůl s designovým prostíráním, též fotogenická záležitost. Nebo ji můžete pověsit na vnější zpětné zrcátko, jako naše sousedka v zeleném renaultu v jižním Švédsku. To doporučujeme udělat až po zastavení. Co na drcání, převážení a neustálou změnu světelných podmínek říkají kytky-vanliferky není známo.
- PLYŠÁK - plyšák patří do postele, nebo na palubní desku. Jasně dává najevo, že posádka je plná lásky a harmonie. Též vypadá dobře na obrázcích. Na obranu plyšáků je třeba podotknout, že mají i praktické využítí. Spolujezdec si jej může dát mezi hlavu a okno, když usíná na dlouhých přejezdech a nechává šoféra čelit monotónní únavě samotného. U řidiče tento postup nedoporučuje deset z deseti odborníků na bezpečnost dopravy. V případě brutální krize na palubě - tedy když láska a harmonie dojde - je lepší, když rozladění vanlifeři po sobě hází plyšáky, než nože s kuchyňského šuplíku.
A nebo se můžete na světýlka, živou kytku i plyšáka vykašlat a užívat si cestování bez sbírání lajků na sociálních sítích.