Jedna linka nestačí – Markem-Imaje Packaging Live zabalí i pivo
8. února 2023 / 14:15
K dominantám veletrhu EmbaxPrint patří balicí linka Markem-Imaje Packaging Live, která v letošním roce balí hned dva produkty – pivo a rýži. Podívejte se na to, jak probíhá proces balení prvního zmíněného produktu.
Začátek této linky zajišťuje společnost ZDVIH servis se svou jednonůžkovou plošinou CL 1001 a také atraktivním obsahem přepravek – tím je prémiové pivo Klostermann, které dodal Pivovar Strakonice, jeho vlastníkem je společnost DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice a.s.
Následuje demonstrace robotického kartonovacího stroje, kde jsou krabice zalepeny pomocí tavného lepidla hot-melt. Spodní lepení krabice je zajištěno pomocí tavící jednotky Robatech Concept se dvěmi aplikačními hlavami SX 1N a následné uzavření krabice s použitím 2 elektrických hlav Volta. Nová elektrická hlava Volta je energeticky velmi úsporná, jednoduchá na údržbu a má dlouhou životnost. Zde je opět použito vysoce kvalitní tavné lepidlo Kalep Perform 100, které splňuje přísné požadavky pro použití v potravinářském průmyslu. Lepicí technologii dodává společnost Kaletech a lepidla společnost Kalep.
Prvním robotem na této lince je Fanuc M-20 iD s nosností 25 kg. Pomocí pneumatického gripperu (uchopovače) nabírá lahve piva z přepravek a plní s nimi předpřipravené na míru vyrobené krabice.
Kartonovací stroj dodal Marek Hykl pod značkou AROBOTICS. Firma Arobotics nabízí kompletní dodávku projektů na klíč, integraci robotů a automatizace, implementaci řešení pro kontrolu kvality, zakázkové programování, konzultace i poradenství.
Na dopravníku jsou celkem tři tiskárny. První z nich je Markem Imaje 5800 – vosková tiskárna firmy Ondrášek INK-JET SYSTEM. Další tiskárnou firmy Ondrášek je inkoustová MI 9330, která tiskne shora. Tato kontinuální inkjet tiskárna poskytuje nejlepší a nejspolehlivější řešení značení za konkurenceschopnou cenu.
Součástí tohoto pracoviště je tiskárna etiket OKI PRO 1050, která je schopna plnobarevný potisk logistické etikety či produktové etikety a může být přímo integrovaná ve výrobní lince nebo používána off-line, tj. vytištěné etikety se prve navinou na dutinku a následně se dutinka umístí do aplikační stroje na etikety.
Následuje kombinace Robota LR Mate 200iD a sprejového nánosu tavného paletizačního lepidla Kalep PS 6500 na horní část krabice pro fixaci na paletě. Díky tomuto kroku jsou krabice při následné manipulaci stabilnější a zároveň se výrazně snižuje spotřeba stretch fólie. Zde je použitá technologie Robatech Concept se sprejovou aplikační hlavou s aeromodulem. Lepicí technologii dodává společnost Kaletech a lepidla společnost Kalep.
FANUC LR Mate 200iD je kompaktní šestiosý robot s rozměry a dosahem zhruba odpovídajícím lidské paži. Spojuje špičkový poměr hmotnosti/nosnosti ve své třídě se standardní třídou ochrany IP67 a nekompromisní kvalitou FANUC.
Krabice přemístí na paletu podtlakový manipulátor na manipulaci krabic s nosností 45 kg. Tímto manipulátorem můžeme přenášet nejen krabice, ale také pytle, sáčky apod.
Tech Con Czech Republic, s.r.o. je předním českým dodavatelem komponentů a řešení pro průmyslovou automatizaci. Jejich hlavní přednosti je technické poradenství, založené na dlouhodobém know how, získaném nejen na českém a slovenském trhu, ale také díky tomu, že Tech Con CZ je součástí koncernu Tech Con Group, který působí v dalších 4 zemích.
Dalším krokem je zabalení palety, opět pomocí poloautomatického balicího stroje WMS Profi 15 Evident firmy EKOBAL. Společnost Ekobal, tradiční partner balicí línky Packaging Live, vystavuje na veletrhu EmbaxPrint v Brně své produkty z řady balicí poloautomatické technologie.
Poslední technologií na této lince je aplikátor etiket 2200, kterou dodala firma Ondrášek Ink-Jet System.Etiketa je po vytištění nanesena na rameno robota, který ji aplikuje na paletu. Robot Fanuc je nový model řady M-10 s dlouhým ramenem se vyznačuje vynikající rychlostí os a maximální přesností ve své třídě. Tento vysoce univerzální robot je vyroben speciálně pro instalaci do úzkých prostorů, díky velkému horizontálnímu zdvihu může pracovat na relativně velkých dílech a lze jej také namontovat vzhůru nohama nebo pod úhlem.
Součástí balicí linky jsou samozřejmě vysokozdvižné vozíky, zde je k vidění ručně vedený vysokozdvižný vozík Hyundai model 12ESH s akumulátorovým pohonem pojezdu i zdvihu (nosnost 1,2 t, výška zdvihu 4,5 m). Veškerou tuto technologii dodává společnost Mátl & Bula, se sídlem v Rajhradě u Brna, která se od svého vzniku v roce 1993 zaměřuje především na prodej a servis manipulační techniky dnes zastupuje významné světové výrobce v této oblasti. Jedná se zejména o vysokozdvižné vozíky značky Hyundai, Capstan a čtyřcestné vozíky irského výrobce Combilift.