Exponáty doprovodné výstavy listopadových Minerálů Brno #1
25. září 2023 / 7:50
Z kalcitů (jako typického a nejrozšířenějšího zástupce nerostné třídy karbonátů) to budou ukázky medovce z Brna, Stránské skály, dále pestré vzhledově i krystalově vzorky z Dřínové u Tišnova, ale překvapivě i hezké a málo známé dutinové kalcity z Borovce u Štěpánova na Moravě.
Naopak velká pestrost kalcitů z příbramského a rožineckého ložiska je dobře známá. Na výstavě budou obě tyto lokality zastoupeny reprezentativním souborem. Kalcity ale jsou také základní složkou cicvárů (chřestivých koulí a bizarních tvarů) ze spraší nebo známých olomučanských koblížků z Moravského krasu. Kromě nich bude představena i menší kolekce krasových kalcitových fenoménů. Pro mnohé návštěvníky výstavy budou asi překvapením i krásné, křehkým dojmem působící kalcity ze Slatiny na Jevíčsku včetně mnoha jeskynních fenoménů. Velkou kolekcí bude představena lokalita Rokle u Kadaně, kde se kalcit vyskytuje jako výplň fosilních větví a kmínků a vytváří tu často krásné páskované struktury – tzv. pseudoacháty.
Ze slovenských lokalit jmenujme především estetické dutinové ukázky kalcitů (ale i aragonitů) z Veĺkých Dravců u Fiĺakova, dále bohatou kolekci kalcitů z dnes již uzavřeného dolu Burda – Rovné (nedaleko od Hnúště), které vynikají vícegeneračním vývojem a barevnou krásou, dále sytě žluté kalcity ze Slance na Trebišovsku nebo krásné fantomové kalcity z Gemerské Vsi u Tornali. Ze zahraničních lokalit zaujme jistě zříceninový mramor z Itálie, čirý kalcit s inkluzemi mordenitu z Nižné Tungusky v Rusku nebo krásně vyvinuté krystaly kalcitu s epidotem z Daškezanu v Ázerbájdžánu.
Specialitou bude kolekce ametystových drúz s dokonale zachovalými otisky po vyloužených krystalech kalcitu z Horní Halže. Tyto perimorfózy dosahují délky až více než 3 cm.
Vrch Číčov
Aragonity budou zastoupeny žlutými sloupcovitými krystaly z Číčova u Hořence (včetně fazetované ukázky), z Měrunic, Rokle u Kadaně, Všechlap u Teplic nebo také z Hřídelce na Novopacku. Chybět nebudou ani typické ukázky vřídelce a hrachovce z Karlových Varů. Slovenské lokality čestně zastoupí ukázky dlouhých jehlic z kdysi proslavené lokality Podrečany u Lučence, ale také křehké jehlicovité drúzy z dutin v čediči z Veĺkých Dravců nebo Konrádovců. Zajímavé jsou také ukázky větviček pokrytých aragonitovým sintrem z teplých pramenů od Vyšných Ružbach. Slovenské broušené aragonity budou vystaveny z Levic a Bešeňové, jako typické páskované onyxy.
Z výrazných zahraničních lokalit nebudou chybět vzorky z rakouského Eisenerzu (jako typický „železný květ“), ale i podobné ukázky z Hodruše nebo Dobšiné. Z gemologických surovin zaujmou broušené ukázky modrých kabošonů ze slovenských zeiringitů (mědí bohatá odrůda aragonitu) od Dobšiné a Gelnice.
Dolomity budou na výstavě zastoupeny větší kolekcí ze slovenské Jelšavy, která vystihne zdejší krystalovou pestrost dolomitů, ale i ukázkami z Banské Štiavnice. Z domácích lokalit asi překvapí krásné tence tabulkovité dolomity z pegmatitové lokality v Dolních Borech.
Mezi ankerity budou nejvíce vynikat perleťově lesklé drúzy ze slovenských Rudňan. K vidění budou i typické ukázky krystalovaného ankeritu z puklin pelosideritů z okolí Kladna nebo z moravského Zbýšova. Siderity zastoupí krásné medově žlutohnědé klencové drúzy z Rudňan (asi nejlepší československé siderity), ale i vzorky z Příbrami.