Historie 2: Začátky Minerálů Brno v Kongresovém centru
21. února 2025 / 10:41
První ročníky Minerálů Brno jsou neodmyslitelně spojeny se dvěma osobami – ředitelem tehdejšího Kongresového centra JUDr. Jaroslavem Kučerou a paní Oldřiškou Mačalíkovou. Prvním podnětem byla soukromá a s prací nesouvisející návštěva paní Oldřišky na známé burze minerálů v Tišnově.
Poté, co svým nadšením přesvědčila JUDr. Kučeru, vydali se do Tišnova o víkendu spolu a začali jednat s organizátory a hlavními prodejci. V následujícím týdnu se přijeli prodejci podívat na prostory Kongresového centra. Ty jim plně vyhovovaly a bylo dohodnuto, že v Brně vznikne nová výstava minerálů a bude se konat 2x ročně.
První Minerály Brno se uskutečnily v prosinci 1998 ve druhém patře Kongresového centra se zhruba 20 vystavovateli. Je třeba si uvědomit, že bez digitálních technologií a dnešních možností komunikace šlo o bez nadsázky gigantické dílo, které bylo možné zvládnout pouze s obrovským nadšením a obědy v závodní jídelně 😊. Registrace probíhala přímo na místě v den konání, a aby byla zajištěna návštěvnost, organizátoři vytáhli před budovu aparaturu a hlášením upozorňovali kolemjdoucí na konající se výstavu. Ta se naštěstí konala souběžně s vánočními trhy na výstavišti, podařilo se tedy získat dostatečný počet návštěvníků k tomu, aby výstava mohla pokračovat.
První Minerály Brno trvaly tři dny – od pátku do neděle. Další ročníky byly jednodenní, probíhaly v sobotu od 10 do 16 hodin. Konaly se v Kongresovém centru u první brány brněnského výstaviště. Tato budova byla otevřena v roce 1991 jako „Dům techniky“ a sloužila primárně pro konání doprovodných akcí souvisejících s veletrhy na výstavišti. Před dvěma roky budova prošla rekonstrukcí a dnes pod názvem "Kongresák space" slouží jako vědeckotechnický park s podnikatelským inkubátorem, nabízející moderní kancelářské a kongresové prostory pro technologicky orientované inovativní společnosti. Vypadá to, že dění v Kongresák space už dávno nepřipomíná výstavu, kde byla hlavním artiklem neživá příroda. Nenechte se však mýlit. Bez křemíku, mědi, lithia nebo vzácných kovů se moderní technologie v žádném případně neobejdou.