Historie 4: Dva roky v Éčku
22. února 2025 / 17:15
Od jara 2009 do podzimu 2010 se stal domovem Minerálů Brno pavilon E. Přesun akce do pavilonu E proběhl bez nadsázky ve velkolepém stylu. Akce dostala velký prostor, dvoudenní termín, vstupní prostor s pokladnami, občerstvení a odpočinkové zóny.
Tehdejší snahou bylo projekt více přiblížit standardním akcím na brněnském výstavišti. Mimo jiné se to projevilo v existenci výstavních stánků ze skladebného systému Octanorm, v Kongresovém centru bylo možné nabídnou vystavovatelům pouze stoly. Byl vybudován přednáškový sál a po celé dva dny měli návštěvníci možnost přenést se do Skandinávie, Mongolska, na Sibiř a do dalších mineralogicky zajímavých lokalit. Moravské zemské muzeum zapůjčilo k promítání film „Nejstarší příběh města“ o geologii města Brna.
Za zmínku určitě stojí soutěž pro návštěvníky, ve které měli možnost vyhrát diamant. Nedělní vyhlášení moderoval herec Braňo Polák a výherkyni se cena skutečně hodila, jelikož se zanedlouho vdávala. Po skončení březnového ročníku 2009 bylo jasné, že k jednodennímu termínu do Kongresového centra se tato výstava už nevrátí.
Na podzim 2009 měla akce už 80 vystavovatelů, návštěvnickou soutěž, doprovodnou výstavu o historii dolování drahých kovů v Čechách, přednášku o identifikaci drahých kamenů ve špercích. Součástí této výstavy byla unikátní akce - ve čtvrtek před začátkem výstavy byla už instalována doprovodná výstava a pavilon E byl zpřístupněn skupině nevidomých návštěvníků, kteří si mohli exponáty výstavy ohmatat a poslechnout si výklad.
V dalších „éčkových“ ročnících jsme se věnovali vltavínům, vzniku a výskytu jantaru a Minerály Brno se staly stabilní akcí, kterou si vystavovatelé i návštěvníci napevno zapsali do svých kalendářů. Dalším logickým krokem byl další větší prostor, lepší zázemí a více denního světla – pavilon B.
Nevidomí návštěvníci zkoumají exponáty doprovodné výstavy před zasklením vitrín