Ceny GRAND PRIX MOBITEX 2024 pro mladé designéry
VYHLÁŠENÍ
Seznam škol a prací přihlášených do studentské soutěžní přehlídky GRAND PRIX MOBITEX 2024
Střední školy
AVE ART Ostrava, vyšší odborná škola, střední umělecká škola a základní umělecká škola, s.r.o.
Obor Průmyslový design
Hasičská 550/50
700 30 Ostrava – Hrabůvka
Kontaktní osoba: Mgr. art. Martin Růžička
Tel: +420 607 639 687
E-mail: designspectrum@email.cz
Škola zajišťuje základní, středoškolský, terciální a další stupeň uměleckého vzdělávání. Činnost zahájila v roce 2002 pouze jako střední škola se 3 maturitními obory. V současné době působí v Moravskoslezském kraji jako základní škola s výtvarným oborem a střední škola se šesti maturitními obory: Grafický design, Průmyslový design, Motion design, Interiérový design, Umělecké kovářství a Design užitkových výrobků. Na vyšší oborné škole nabízí obory Design interiérů a zahrad, Multimediální tvorba a Průmyslový a produktový design. Škola je vzhledem ke své velikosti spíše rodinného typu, pedagogové a žáci navzájem znají, což přispívá i k snadnější komunikaci a přátelskému školnímu prostředí.
Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná, Nový Zlíchov
Obor Konstrukce a design nábytku
Nový Zlíchov 1063/1
150 00 Praha 5
Kontaktní osoba: Ing. Karel Novák
Tel: +420 725 795 032
E-mail: karel.novak@ssuar.cz
Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná je tradiční řemeslnou školou, která vznikla jako učební závod Tatry Smíchov v 50. letech minulého století. Velmi dlouho se prezentovala pod názvem Střední odborné učiliště nábytkářské a technické, protože právě v nábytkářských oborech vzdělává své žáky již více než 70 let. V současné době nabízí ve svém vzdělávacím portfoliu nejen obor Konstrukce a design nábytku, ale také tříleté obory s výučním listem a čtyřleté maturitní obory v oblasti uměleckých řemesel a nábytkové výroby. Současně na tyto obory navazuje nástavbovým studiem a také vyšším odborným vzděláváním v oblasti restaurování. Škola má aktuálně 600 žáků a studentů v oborech denního studia, 50 v oborech dálkového studia. Aktualizacemi školních vzdělávacích programů drží krok se současným rozvojem nábytkářských a uměleckých technologií. Spolupracuje s mnoha školami stejného zaměření v různých zemích Evropy.
Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem
Obor Design interiéru
Holešovská 394
768 61 Bystřice pod Hostýnem
Kontaktní osoba: Ing. Bc. Radim Marušák
Tel: +420 725 278 208
E-mail: marusak@ssno.cz
Studijní a učební obory školy jsou zaměřeny na oblasti zpracování dřeva, design nábytku v nábytkářském průmyslu, výrobu nábytku a u některých oborů i na uměleckořemeslné pojetí a design. Absolventi školy mají široké uplatnění v nábytkářských podnicích, zejména v menších firmách, ale také v obchodních, stavebních i projekčních firmách. Téměř třetina absolventů maturitních oborů vystudovala vysokou školu v odborně-technickém zaměření, architektonickém nebo jiném směru. Škola má nadregionální působnost, spolupracuje s řadou renomovaných firem a také s vysokými i odbornými školami, včetně subjektů slovenských; je fakultní školou UTB ve Zlíně a partnerskou školou Mendelovy univerzity v Brně.
Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno
Ateliér Design interiéru
Husova 10
615 00 Brno
Kontaktní osoba: Ing. arch. Petr Coufal
Tel: +420 603 967 791
E-mail: coufal@ssudbrno.cz
Studium v ateliéru Designu interiéru (pracoviště Husova) je zaměřeno na získávání znalostí v oblasti designu nábytku a interiérové architektury s využitím počítačové grafiky. Základem výuky je osvojení si kresebných dovedností a kompozičních zákonitostí, ale také znalostí materiálů, konstrukcí a technologií. Tyto student následně využije pro tvorbu vlastních studií a návrhů. Důraz je kladen na tvořivost, schopnost samostatné, ale i kolektivní práce od počátečních skic, přes technickou dokumentaci až k realizaci modelů či prototypů ve školních dílnách. Jinou možnou formou realizace je počítačová vizualizace – vytváření prostoru a modelování ve 3D programech.
Při příležitosti 100 let od založení této významné brněnské školy je prezentována nesoutěžní kolekce klauzurních prací vytvořených z nevyužitých dílců poskytnutých firmou TON.
Střední umělecko průmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové
Obory Design interiéru
17. listopadu 1202
500 03 Hradec Králové
Kontaktní osoba: Mgr. Martin Moravec
Tel: +420 775 338 451
E-mail: martin.moravec@supshk.cz
Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové je škola s dlouhou tradicí založená původně jako učiliště továrny Petrof. V současnosti nabízí studium v několika studijních a učňovských oborech, kde převažují obory umělecké a uměleckořemeslné. Ve výuce jsou studenti vedeni k samostatné tvůrčí, ale i týmové práci. Pro školu je již po desetiletí stěžejní zaměření na výrobu hudebních nástrojů i na výrobu nábytku. Soustředí se jak na tradiční technologie, tak na moderní design. Je jedinou školou tohoto typu v Královéhradeckém kraji.
Škola umeleckého priemyslu Ružomberok
Obor Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov
Scota Viatora 6
034 01 Ružomberok
Kontaktní osoba: Mgr. art. Michal Hanula
Tel: +421 915 348 524
E-mail: thrsuprk@gmail.com
Škola umeleckého priemyslu Ružomberok nabízí stimulující prostředí pro studium kreativních a produktivních odvětví v oblasti umění a designu. Škola v současné době nabízí deset čtyřletých studijních oborů zakončených maturitní zkouškou a dva programy pomaturitního studia se specializací zakončené absolventskou zkouškou. Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov – školní vzdělávací program tohoto studijního oboru je pojmenován Dizajn produktov a hračiek, což vystihuje i náplň prezentovaného studijního oboru. Studenti navrhují a tvoří nejenom hračky z různých materiálů a pro různé věkové skupiny dětí, ale navrhují a realizují i dětská hřiště či oddychové zóny v exteriéru. Ve své tvorbě se také věnují navrhování a realizaci bytových doplňků, jako jsou stolky, lampy, užitkové předměty každodenní potřeby. Absolvent tohoto oboru ovládá a používá 2D a 3D grafické programy. Studenti často získávají ocenění v soutěžích zaměřených na propojení designu s řemeslem, například „Kruhy na vode“ a „Etudy z dreva“.
Vysoké školy
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta architektury, Ústav designu, studijní program Design
Thákurova 9
166 34 Praha 6
Kontaktní osoba: M.A. Henrieta Nezpěváková, Ph.D.
Tel.: +420 602 381 870
E-mail: henrieta.nezpevakova@fa.cvut.cz
Ústav designu na Fakultě architektury ČVUT nabízí šest vertikálních ateliérů s různým zaměřením (od průmyslového designu přes produktový, interiérový až po experimentální design) a dva ateliéry základů designu. Studenti si mezi nimi mohou vybírat a postupně tak vyprofilovat své zaměření v budoucí praxi. Přihlášené studentské práce jsou realizovány v rámci semestrálních zadání v Ateliéru Šulc, Ateliéru Bebárová a Ateliéru Jaroš.
Mendelova univerzita v Brně = MENDELU
Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav designu a nábytku
Zemědělská 1/1665
613 00 Brno
Kontaktní osoba: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.; Ing. Milan Šimek, Ph.D.
Tel: +420 545 134 175; +420 702 598 252
E-mail: jaroslav.svoboda@mendelu.cz; simek@mendelu.cz
Ústav designu a nábytku navazuje na tradici Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského, jenž pracoval v Brně od roku 1954 do roku 1992, a obnovuje výzkum v oboru nábytku a interiéru. Základním posláním ústavu je vysokoškolská pedagogická činnost s cílem výchovy nové generace nábytkářských bakalářů a inženýrů. Posláním školy je vychovávat odborníky způsobilé zařazení do pracovních týmů v oblasti výroby, vývoje a výzkumu nábytku. Díky vyvážení teoretických a praktických znalostí jsou absolventi schopni obstát v domácím i zahraničním prostředí a začlenit se do všech částí vývoje, od prvopočátečního zpracovávání dřeva, přes design až po testování povrchů ve specializovaných laboratořích. Škola si však také klade za cíl ponechat každému studentovi jeho originální přístup a myšlení a neomezovat ho dogmaty a zaběhlými klišé. Na Ústavu designu a nábytku lze studovat bakalářská i magisterská studia zaměřená na design a tvorbu nábytku.
Technická univerzita v Košiciach
Fakulta umení, Katedra dizajnu, ateliér Inovácia
Watsonova 1561/4
042 00 Košice – Sever
Kontaktní osoba: Mgr. art. Pavol Capik, ArtD.
Tel. +421 556 022 247
E-mail: pavol.capik@tuke.sk
Ateliér Inovácia existuje od roku 2005 a funguje v rámci Katedry designu Fakulty umení Technické univerzity v Košiciach. Cílem studia v ateliéru je řešení různých designérských problémů, které vyúsťují do tvorby předmětů pro každodenní život s důrazem na udržitelnost. Při analýze každého problému se studenti setkají s experimentováním s materiály i technologiemi, v procesu tvorby aktivně zasahují do praktické, estetické a symbolické funkce výrobku. Podněcováním racionálních i emocionálních poloh řešení chceme dosáhnout výsledku v podobě inovativního designu. Ateliér se vyznačuje zájmem o přesahy do umění a řemesla.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Fakulta umění a designu, Katedra designu, ateliér Produktový design
Pasteurova 9
400 01 Ústí nad Labem
Kontaktní osoba: MgA. Jiří Bartoš
Tel.: +420 728 851 139
E-mail: jiri.bartos@ujep.cz
Fakultu umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem její vedení vnímá jako uměleckou a designérskou školu s respektem k dějinám umění, k filozofii a vědě jako tradičním akademickým hodnotám, které systematicky rozvíjí a zasazuje do nových výtvarných a teoretických názorů, přičemž se vyrovnává s aktuálními sociálními a kulturními výzvami.
„Ateliér produktového designu seznamuje studenty s problematikou produktového návrhářství a průmyslového výroby. Od technologické roviny, výrobních a materiálových omezení, sociálně kritickému pohledu na výrobu a konzumní společnost a úlohu designéra v ní, až po hledání nových cest a konceptů až k čistě autorskému přístupu s uměleckým přesahem,“ charakterizuje zaměření ateliéru jeho vedoucí MgA. Jan Čapek.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fakulta multimediálních komunikací, ateliér Průmyslový design, obor Multimédia a design
Univerzitní 2431
760 01 Zlín
Kontaktní osoba: doc. MgA. Martin Surman, ArtD.
Tel: +420 733 690 836
E-mail: surman@utb.cz
Studium v ateliéru Průmyslový design, který v současné době vede doc. MgA. Martin Surman, ArtD., je zaměřeno na problematiku navrhování sériově vyráběných produktů z oblastí designu nábytku, interiérových doplňků, elektrospotřebičů, strojů, dopravních prostředků a dalších. V rámci ateliérové výuky je kladen důraz zejména na vysokou užitnou hodnotu návrhu a jeho ergonomické parametry, vizuální kvalitu, ekologii a výrobní potenciál. Ateliér se zaměřuje na úzkou spolupráci s výrobním sektorem, o čemž svědčí řada realizací konkrétních výrobků, registrovaných průmyslových vzorů a dlouhodobě úspěšné partnerství s mnoha firmami. Naprostá většina ateliérových projektů je iniciována přímo z praxe, konkrétními požadavky a potřebami průmyslové sféry. Pozitivním ukazatelem optimálního směřování ateliéru je bezesporu velmi dobré uplatnění absolventů v praxi, v tuzemských i v zahraničních společnostech. Ve výuce je design vnímán jako prostředek komunikace mezi designérem, výrobcem a uživatelem.