STUDENTSKÝ DESIGN 2025
Expozice prací studentů středních a vysokých škol z České a Slovenské republiky představí návrhy nábytku z posledního roku. Přihlášené škole bude poskytnut prostor k prezentaci školy, vybraného ateliéru nebo oboru a vybraných studentských prací na veletrhu MOBITEX 2025, který se koná ve dnech 26. – 29. 3. 2025 souběžně se Stavebním veletrhem Brno a veletrhem ProDítě.
Seznam škol a prací přihlášených do studentské soutěžní přehlídky STUDENTSKÝ DESIGN 2025
Další informace: | https://www.bvv.cz/mobitex/aktuality/studentsky-design-2025
|
Střední školy
Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná
Obor Konstrukce a design nábytku
Nový Zlíchov 1063/1
150 00 Praha 5
Kontaktní osoba: Ing. Karel Novák
Tel: +420 725 795 032
E-mail: karel.novak@ssuar.cz
Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná je tradiční řemeslnou školou, vznikla jako učební závod Tatry Smíchov v 50. letech minulého století. Velmi dlouho se prezentovala pod názvem Střední odborné učiliště nábytkářské a technické, protože právě v nábytkářských oborech vzdělává své žáky již více než 70 let. V současné době nabízí ve svém vzdělávacím portfoliu nejen obor Konstrukce a design nábytku, ale také tříleté obory s výučním listem a čtyřleté maturitní obory v oblasti uměleckých řemesel a nábytkové výroby. Současně na tyto obory navazuje nástavbovým studiem a také vyšším odborným vzděláváním v oblasti restaurování. Škola má aktuálně 600 žáků a studentů v oborech denního studia, 50 v oborech dálkového studia. Aktualizacemi školních vzdělávacích programů drží krok se současným rozvojem nábytkářských a uměleckých technologií. Spolupracuje s mnoha školami stejného zaměření v různých zemích Evropy.
Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem
Obor Uměleckořemeslné zpracování dřeva
Holešovská 394
768 61 Bystřice pod Hostýnem
Kontaktní osoba: Ing. Bc. Radim Marušák
Tel: +420 725 278 208
E-mail: marusak@ssno.cz
Střední škola nábytkářská a obchodní klade důraz na rozvoj praktických dovedností a řemeslné zručnosti svých studentů. Výuka je zaměřena na zpracování dřeva, výrobu nábytku a realizaci interiérových prvků. Studenti se učí kombinovat tradiční postupy s moderními přístupy, což jim umožňuje vytvářet funkční a esteticky hodnotné výrobky. Odborná příprava probíhá v prostředí, které podporuje kreativitu a preciznost. Žáci mají možnost osvojit si kompletní proces výroby – od návrhu přes zpracování materiálu až po finální úpravy. Díky kvalitnímu vedení a pestré škále aktivit získávají dovednosti, které je připraví na úspěšnou kariéru v oboru. Tento praktický přístup ke vzdělávání připravuje absolventy nejen na pracovní uplatnění, ale také na případné samostatné podnikání v řemeslné oblasti. Škola spolupracuje s řadou renomovaných firem a také s vysokými i odbornými školami, včetně subjektů slovenských; je fakultní školou UTB ve Zlíně a partnerskou školou Mendelovy univerzity v Brně.
Střední škola umění a designu a vyšší odborná škola Brno, příspěvková organizace
Obor Design interiéru a textilu
Husova 10
615 00 Brno
Kontaktní osoba: MgA. Martina Deissová Víchová
Tel: +420 736 640 590
E-mail: deissova@ssudbrno.cz
Obor je zaměřený na design interiéru s využitím textilních prvků. Reaguje na aktuální trendy nejen v oblasti architektury a bydlení, ale i grafického designu. Zabývá se celkovou koncepcí interiéru, textilním designem a potiskem textilií. Studenti se dále věnují návrhům plošného i prostorového charakteru, ve kterých se textil objevuje v tradiční či experimentální podobě. Se studenty pracujeme individuálně, jsou vedeni především k tvořivosti, schopnosti osobitě reagovat na daná témata a samostatně si hledat nová řešení. Důležitou součástí studia je výuka počítačové grafiky a 3D modelování s možností využití 3D tiskárny. Praktické hodiny jsou zaměřeny na získání řemeslných dovedností a rozvíjení manuální zručnosti. V odborných předmětech se studenti seznamují se základy typografie, ergonomie a figurální kresby. Součástí studia jsou exkurze, návštěvy výstav či přednášek. Po ukončení studia je absolvent vybaven znalostmi v oboru designu interiéru i pro studium na vysokých školách.
Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku, Hradec Králové
Obory Design výrobku a Design interiéru
17. listopadu 1202
500 03 Hradec Králové
Kontaktní osoba: Mgr. Martin Moravec
Tel: +420 775 338 451
E-mail: martin.moravec@supshk.cz
Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku sídlí v areálu středních a vysokých škol na dohled historického centra Hradce Králové. Škola s dlouhou tradicí byla založena původně jako učiliště továrny Petrof. V současnosti nabízí studium v několika studijních a učňovských oborech, kde převažují obory umělecké a uměleckořemeslné. Vůně dřeva provází výuku mladých uměleckých řezbářů, truhlářů, tvůrců klavírů, kytar a také budoucích designérů a návrhářů nábytku. Ve výuce jsou studenti vedeni k samostatné tvůrčí, ale i týmové práci. Pro školu je již po desetiletí stěžejní zaměření na výrobu hudebních nástrojů i na výrobu nábytku. Soustředí se jak na tradiční technologie, tak na moderní design. Je jedinou školou tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Absolventi školy nacházejí uplatnění v celé Evropské unii a také úspěšně pokračují v dalším studiu na vysokých školách.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod, Smetanovo zátiší 470, příspěvková organizace
Ateliér Produktový design
Smetanovo zátiší 470
468 22 Železný Brod
Kontaktní osoba: MgA. Tomáš Rýdl
Tel: +420 777 886 867
E-mail: tomrydl@seznam.cz
První ryze česká sklářská škola působící na našem území a zároveň největší sklářská škola v Evropě nabízí dva odlišné směry studia, chemicko-technologický a sklářsko-designérský: jedná se o dva technické a dva umělecké obory čtyřletého maturitního vzdělávání s devíti profesními zaměřeními. Škola má vlastní sklářskou huť, která je láskyplně nazývaná Hedvika, pokrývá téměř všechny horké a studené techniky uměleckého zpracování skla. Žáci oboru design skla mají k dispozici šest sklářských zaměření, ve kterých studují hned od prvního ročníku. Studenti oboru produktový design mají své dílny pro zpracování všech materiálů a širokou spolupráci s odbornými mladými firmami s nejnovějšími technologiemi. A žáci aplikované chemie s třemi zaměřeními a technologie skla a silikátů mají pod jednou střechou krom svých moderních laboratoří s chemickotechnologickým pohledem na sklo, též neustále na očích praktické procesy zpracování skla.
Ateliér Produktový design nabízí kvalitní odborné vzdělání s využitím současných technologií při navrhování a výrobě produktů. Studium je zaměřeno na účelné propojení klasických výtvarných technik (kresba, malba a modelování) s použitím profesionálního 2D a 3D programového vybavení – Adobe Illustrator, Photoshop Indesign, Rhinoceros a 3D tisk. V průběhu studia se žáci naučí navrhovat, komunikovat se zadavatelem a pracovat s materiály (sádra, papír, dřevo, sklo, plasty a kov). Výuka v ateliéru je zaměřena na jednotlivce, ale i na schopnost žáka pracovat v týmu. Již od prvního ročníku řeší studenti široké spektrum zadání a soutěží z oblastí produktového i obalového designu. Studium přesahuje také do interiérového a grafického designu. Toto široké a komplexní vzdělání umožňuje kvalitní předpoklady pro další studium na vysoké škole a výbornou schopnost uplatnění na trhu práce v mnoha kreativních oborech.
Škola umeleckého priemyslu Ružomberok
Obor Dizajn interiéru
Scota Viatora 6
034 01 Ružomberok
Kontaktní osoba: MgA. Martina Labdová
Tel: +421 902 366 769
E-mail: martinalabdova@gmail.com
Škola umeleckého priemyslu Ružomberok poskytuje stimulující prostředí pro studium kreativních a produktivních odvětví v oblasti umění a designu. Škola v současné době nabízí deset čtyřletých studijních oborů zakončených maturitní zkouškou a dva programy pomaturitního studia se specializací zakončené absolventskou zkouškou.
Obor Dizajn interiéru se zabývá navrhováním soukromých, ale i veřejných prostor. Žáci se učí navrhovat interiérové doplňky a nábytkové solitéry na základě zadaných témat. Navržené interiéry přetváří do různých stylů, v rámci kterých navrhují svůj autorský interiérový produkt. Úkolem žáků je dosáhnout a zhmotnit designový přesah práce také pomocí tradičních řemeslných technik.
Vyšší odborná škola textilních řemesel a střední umělecká škola textilních řemesel, Praha 1, U Půjčovny 9
Ateliér bytového designu
Obor Textilní výtvarnictví
U Půjčovny 1274/9
Praha 1 - Nové Město, 110 00
Kontaktní osoba: Ing. arch. Tereza Karásková
Tel: +420 724 248 392
E-mail: tereza.karaskova@textilniskola.cz
Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel se zaměřuje na oděvní a textilní design. Spojuje umění a řemeslo v současném kontextu. Nabízí studium Modelářství a návrhářství oděvu a Textilního výtvarnictví, rozděleného do ateliérů (oděvu, nová média, bytový design a textilní design) a na VOŠ obor Konzervování a restaurování textilií. Školu navštěvuje přibližně 120 studentů, kteří se učí kombinovat řemeslnou zručnost s uměleckou invencí. Během studia absolvují odborné praxe, zahraniční stáže, spolupracují s výtvarníky i firmami, účastní se soutěží, výstav a módních přehlídek.
Ateliér bytového designu se zaměřuje na návrh a realizaci interiérových textilií, dekorací a prostorových instalací. Studenti kombinují tradiční řemeslné techniky s moderními digitálními nástroji. Důraz je kladen na estetiku, funkčnost a udržitelnost. Absolventi najdou uplatnění v designérských studiích, textilních firmách nebo pokračují ve studiu.
Vysoké školy
Mendelova univerzita v Brně
Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav designu a nábytku, obory Design nábytku a Tvorba a výroba nábytku
Zemědělská 1/1665
613 00 Brno
Kontaktní osoba: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.
Tel: +420 545 134 171
E-mail: jaroslav.svoboda@mendelu.cz
Ústav designu a nábytku navazuje na tradici Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského, jenž pracoval v Brně od roku 1954 do roku 1992, a obnovuje výzkum v oboru nábytku a interiéru. Základním posláním ústavu je vysokoškolská pedagogická činnost s cílem výchovy nové generace nábytkářských bakalářů a inženýrů. Posláním školy je vychovávat odborníky, kteří jsou schopni zařazení do pracovních týmů v oblasti výroby, vývoje a výzkumu nábytku. Díky vyvážení teoretických a praktických znalostí jsou absolventi schopni obstát v domácím i zahraničním prostředí a začlenit se do všech částí vývoje, od prvopočátečního zpracovávání dřeva, přes design až po výslednou realizaci výrobku a jeho testování. Na Ústavu designu a nábytku lze studovat bakalářská i magisterská studia zaměřená na nábytkovou a interiérovou tvorbu.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Fakulta multimediálních komunikací, ateliér Průmyslový design
Univerzitní 2431
760 01 Zlín
Kontaktní osoba: MgA. Jan Kaděra
Tel: +420 776 780 943
E-mail: j_kadera@utb.cz
Studium v ateliéru Průmyslový design, který v současné době vede doc. MgA. Martin Surman, ArtD., je zaměřeno na problematiku navrhování funkčních výrobků z oblasti designu nábytku, interiérových doplňků, elektrospotřebičů, strojů, dopravních prostředků a dalších. V rámci ateliérové výuky je kladen důraz zejména na vysokou užitnou hodnotu návrhu a jeho ergonomické parametry, vizuální kvalitu, ekologii a výrobní potenciál. Ateliér se zaměřuje na úzkou spolupráci s výrobním sektorem, o čemž svědčí řada realizací konkrétních výrobků, registrovaných průmyslových vzorů a dlouhodobě úspěšné partnerství s mnoha firmami. Naprostá většina ateliérových projektů je iniciována přímo z praxe, konkrétními požadavky a potřebami průmyslové sféry. Pozitivním ukazatelem optimálního směřování ateliéru je bezesporu velmi dobré uplatnění absolventů v praxi, v tuzemských i v zahraničních společnostech. Ve výuce je design vnímán jako prostředek komunikace mezi designérem, výrobcem a uživatelem.
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta architektury, Ústav prostorové tvorby, obor Architektura a urbanismus
Poříčí 273/5
639 00 Brno
Kontaktní osoba: doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D.
Tel.: +420 603 832 584
E-mail: Jiri.Tauber@vut.cz
Fakulta architektury VUT je jednou z nejvýznamnějších institucí architektonického vzdělávání v ČR. Spojuje tradici s moderními technologiemi, jako jsou 3D tisk, virtuální realita a parametrický design, a podněcuje studenty k inovativním řešením s estetickým a společenským přesahem. Mezi významné projekty patří vize udržitelných měst BIOM, návrh polární stanice v Antarktidě či výstava CZ2: Vize pro budoucnost ČR. Fakulta se aktivně zapojuje do mezinárodní spolupráce, například prostřednictvím workshopu Housing+ s prestižní londýnskou AA School a pražským Archipem. V letošním roce představí dlouho očekávanou výstavu „Vektor chudoby“, zaměřenou na architektonická řešení sociálních problémů, a v rámci oslav 130. výročí narození Bohuslava Fuchse vytvoří jeho několikametrovou pneumatickou sochu. Fakulta architektury VUT pravidelně pořádá letní kurzy pro veřejnost a uchazeče o studium a chystá spuštění Univerzálního architektonického manuálu propojujícího zásady architektury českých měst. Fakulta architektury VUT si tak stále zachovává své postavení lídra v oblasti architektonického vzdělávání a umělecké tvorby.
Západočeská univerzita v Plzni
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, ateliér Design nábytku a interiéru
Univerzitní 8
306 14, Plzeň
Kontaktní osoba: doc. Mgr. Art. Jana Potiron, ArtD.
Tel. +420 722 230 891
E-mail: jpotiron@fdu.zcu.cz
V našem ateliéru věříme, že design nábytku může řešit problémy běžného života, ale taky vážná společenská témata. Ovlivňuje život, dokáže interiér formovat, poskytovat komfort; v prostoru být nenápadný nebo dominující. Design vnímáme nejenom jako praktický a užitečný, ale věříme v jeho schopnost a sílu vyvolávat emoce. Může být expresivní jako umělecké dílo, i precizní jako dobře fungující stroj, seriózní a zároveň hravý, demokratický, ale taky kritický. Společně hledáme nové tvarosloví nábytku a interiérových produktů, přidáváme nové funkce a snažíme se přemýšlet dopředu. Podporujeme odvážné konceptuální řešení s možnými přesahy do umění a site-specific instalací, řemesla či nových technologií. Pracujeme na autorských kolekcích nábytku, navrhujeme výrobky pro sériovou výrobu i interiéry na zakázku. navrhovali jsme interiéry pro Arbyd, Plzeňský Prazdroj, IBIS hotel a mnoho dalších. Ateliér byl založen v roce 2016 a současnými vedoucími jsou doc. Mgr. art. Jana Potiron, ArtD. a MgA. Štěpán Rous, Ph.D.