České strojírenské firmy bojují s krizí inovacemi a hledáním nových trhů
11. října 2024 / 11:11
Vývoz českých obráběcích a tvářecích strojů se letos vrátil k růstu, ale optimismus brzdí přetrvávající vysoké náklady a byrokratická zátěž, které snižují konkurenceschopnost našich výrobců na světovém trhu.
Po letech stagnace doufají čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů v obrat k lepšímu. Příslibem jsou výsledky letošního prvního pololetí, kdy se v meziročním srovnání podařilo dosáhnout nárůstu produkce o 9 procent, přičemž ještě o něco výrazněji rostl export. „Jsou to pozitivní signály, byť od členských firem slyšíme, že situace je špatná. Je jednoznačně vidět, že jako české, ale i evropské firmy jsme nekonkurenceschopné v porovnání s asijskou produkcí,“ prohlásil na veletržní tiskové konferenci Svazu strojírenské technologie jeho ředitel Ivo Červenka. Na vině je podle něj především inflace posledních let, vysoké ceny energií i vysoké ceny vstupních materiálů. „To všechno ovlivňuje naši konkurenceschopnost a řešíme to i s vládou. Ale jsem optimista a věřím, že se nám podaří tuto situaci zvrátit,“ dodal.
Obor se stále nevzpamatoval z covidového propadu a zejména ze ztráty ruského trhu v důsledku sankcí po agresi Ruska na Ukrajině. „Nejlepší výsledky jsme měli v roce 2018. V posledních letech jsme stagnovali, a v letech 2022 a 2023 jsme dokonce historicky poprvé více strojů dovezli, než vyvezli,“ informoval ředitel SST a doplnil, že se firmy nyní snaží hledat nová exportní teritoria. Poptávka po našich strojích podle jeho slov roste například v USA, kde se nám daří nacházet nové obchodní příležitosti. Šanci uspět na americkém trhu sice mají jen špičkové technologie, ale naší velkou výhodou zde je schopnost vyrábět customizované stroje. Prezident SST a generální ředitel společnosti TOS Varnsdorf Jan Rýdl ho doplnil, že další podmínkou úspěchu v USA je kvalitní a okamžitě dostupný servis.
Také Jan Rýdl na tiskové konferenci SST zdůraznil obtížnost situace českých výrobců v porovnání se světovou i evropskou konkurencí. „Dynamika růstu nákladů, která u nás nastala za poslední dva, tři roky, neměla nikde obdoby. Česká republika na tom byla nejhůře i v rámci EU,“ uvedl. Z této situace podle něj vede jen jediná cesta – proinvestovat se. „Musíme investovat nejen do našich výrobních základen a efektivity, ale samozřejmě i do inovací ve smyslu zlepšování parametrů našich produktů. Tím myslím nejen stroje, ale i služby s nimi spojené,“ vysvětlil prezident SST.
Oba představitelé SST kritizovali také přílišnou byrokracii, která českým firmám dále komplikuje už tak složitou situaci. Například na licenci k vývozu strojů tzv. dvojího užití se mnohdy čeká i rok a málokterý zákazník má tolik trpělivosti, když asijská konkurence nabízí daleko kratší termíny dodání. Výtky mířily i k dotační praxi, kdy se za evropské peníze, na které přispívá i České republika, pořizují technologie jiné než evropské provenience. Ivo Červenka v této souvislosti připomněl, že ceny energií jsou například v USA oproti nám třetinové. Aby čeští výrobci pokryli zvýšené náklady, museli zdražit o 30 procent a ztrácejí konkurenceschopnost. A v této situaci si za evropské dotace budujeme asijskou konkurenci, mrzí ředitele SST.