CyberSecurityHub: zažijte útok hackerů… nanečisto
10. října 2024 / 16:34
CyberSecurity Hub je expertní organizace pro kyberbezpečnost založená třemi univerzitami: Masarykovou univerzitou, Českým vysokým učením technickým v Praze a Vysokým učením technickým v Brně.
CyberSecurityHub je součástí evropských digitálních inovačních center a poskytuje odborné služby v oblasti kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence a digitální infrastruktury. „Naším hlavním cílem je zvyšovat odolnost firem a veřejných organizací proti kybernetickým hrozbám během jejich digitální transformace,“ vysvětluje Radek Kopecký, business development manager CyberSecurityHubu.
Kybernetické útoky jsou ve firemním i veřejném sektoru stále častějším problémem, a CyberSecurityHub proto nabízí poradenské a specifické odborné služby, které mají přispět ke zlepšení ochrany dat a systémů. „Jde o to, jak zabránit bezpečnostním incidentům, ale také o to, jak rychle a efektivně na ně reagovat,“ uvádí Kopecký. Mezi nabízené služby patří penetrační testy, posouzení úrovně kybernetické bezpečnosti a různé formy školení, včetně simulovaných kyberútoků, které pomáhají firmám pochopit zranitelnosti jejich systémů. „To, že výsledek naší práce vlastně není vidět, je pro nás ten nejlepší výsledek. Znamená to, že fungují preventivní organizační a technologická opatření a není tak potřeba čelit útokům.“
Na veletrhu máte příležitost vyzkoušet simulované útoky na zdravotnická zařízení a průmyslové řídicí systémy, a na vlastní kůži tak zažít, jak snadno mohou být klíčové systémy ohroženy. „Předvádíme zde, jak kyberútok může zastavit celou výrobu nebo dokonce ohrozit životy, a jak důležité je mít preventivní opatření,“ říká Kopecký.
Najdete zde například zmenšeninu přístroje, který měl za úkol v nemocnici ozářit pacienty bezpečnou dávkou záření, avšak kvůli softwarové chybě vydával smrtelně vysoké dávky radiace. „Přístroj během několika let zabil desítky lidí, protože chyba způsobovala vyšší dávky záření, než bylo zamýšleno,“ popisuje fatální následky programátor Jakub Rejzek.
U dalšího stroje uvidíte simulaci, kdy hackeři dokáží převzít kontrolu nad výrobní linkou a způsobit její zastavení či zásadní změnu v procesech. „Útoky na průmyslové řídicí systémy jsou dnes bohužel reálnou hrozbou, protože zatímco dříve byly víceméně izolované od okolního světa, dnes jsou tyto systémy v podstatě stále připojeny k internetu,“ upozorňuje Rejzek. Takové útoky mohou mít katastrofální následky – od narušení výroby až například po bezpečnostní rizika pro zaměstnance.
Na strojírenském veletrhu oceňuje Kopecký příležitost setkat se s klíčovými partnery a zákazníky. „Veletrh je skvělým místem pro prezentaci i posilování partnerství v rámci naší sítě i se zákazníky. Každý rok vidíme, jak roste zájem o kybernetickou bezpečnost, a to nejen mezi odbornou veřejností, ale i mezi malými firmami a veřejnými institucemi,“ říká Kopecký.
Kopecký dále zdůrazňuje, jak důležitý je posun kybernetické bezpečnosti do širšího povědomí: „Považuji za velmi zásadní, že se díky zájmu prezidenta a dalších vládních představitelů toto téma dostává do popředí. Stále více lidí – nejen odborníků, ale i laiků – si uvědomuje, jak klíčové je se této problematice věnovat. Jsem proto rád, že kybernetická bezpečnost má svůj velký prostor i na letošním veletrhu.“