Moravskoslezský kraj vidí budoucnost ve vodíku
18. září 2023 / 10:09
Moravskoslezský kraj intenzivně pracuje na svém ambiciózním plánu vybudovat na území regionu funkční vodíkový ekosystém, tzv. „vodíkové údolí“. Jde o realizaci celého hodnotového řetězce od výroby přes distribuci až po spotřebu vodíku. Právě ten má obrovský potenciál ozelenit místní energetický sektor, dopravu a vytvořit nová, progresivní a inovativní průmyslová odvětví. Návazně tak obohatit pracovní trh novými příležitostmi a pomoci tak v budoucnu nahradit část neperspektivního uhelného průmyslu. Kraj si uvědomuje, že vodík je klíčem k soběstačnosti, odolnosti, prosperitě, lepšímu životnímu prostředí a rozvoji.
Prostřednictvím svého vodíkového klastru hodlá koordinovat jednotlivé vodíkové projekty tak, aby vytvořil souvislou vodíkovou ekonomiku jako nový, vysoce sofistikovaný sektor hospodářství a transformoval místní průmysl do nové moderní podoby.
Prvním krokem je zavedení zcela bezemisní dopravy, což naftová, benzinová a ani auta na plyn neumí. To je pro Moravskoslezský kraj, primární. Vodíková mobilita je budoucnost. Nejen proto, že vodíkový pohon je čistý – z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva může být naprosto čistá.
Samotná výroba vodíku je však náročná, a hlavně, bez levné elektřiny, i velmi drahá. V Moravskoslezském kraj je však možné k výrobě využít i jiné suroviny, jako jsou typicky důlní a koksárenské plyny nebo uhelné kaly – tedy odpad, který se dnes většinou neefektivně spaluje a zatěžuje životní prostředí. K regionu navíc těžký průmysl dlouhodobě patří a nejspíš ještě nějakou dobu patřit bude. Proto je cílem kraje udělat vše, aby zatěžoval životní prostředí co nejméně. Výroba vodíku se proto přímo nabízí.
Při rozvoji vodíkového ekosystému Moravskoslezský kraj úzce spolupracuje s akademickou sférou, která garantuje výzkum a vývoj v oblasti využití nízkouhlíkových technologií. Společně efektivně nastavují procesy, které povedou ke kompletní modernizaci energetiky od energetiky založené na fosilních palivech na energetiku, která je založena na obnovitelných zdrojích s vysokou prioritou užití vodíkových technologií a v maximální míře využívá lokální zdroje.
Moravskoslezský kraj na Mezinárodním strojírenském veletrhu představí své vize a strategické projekty, které povedou k bezemisní budoucnosti regionu. Partnery expozice z řad firem budou společnosti ATEsystem s.r.o., SECTRON s.r.o. a ZEBRA GROUP s.r.o.
ATEsystem s.r.o.
Již přes 10 let se společnost ATEsystem s.r.o. věnuje komplexním projektům strojového vidění na klíč. Je také dodavatelem mnoha předních světových výrobců kamerových komponent. Poskytuje testy a studie proveditelnosti, zápůjčky kamer i konzultace řešení. V rámci komplexních služeb klienty také vzdělává v oblasti principů počítačového vidění a zpracování obrazu. Jejich prioritou je dobře odvedená práce, spokojenost zákazníka a dlouhodobá kooperace.
„Mezinárodní strojírenský veletrh dlouhodobě nabírá na své velikosti a důležitosti nejen pro strojírenství. I automatizace má zde své místo, a proto na této akci nemůžeme chybět. Každý veletrh umožňuje osobní setkání se stávajícími a novými zákazníky, a to je způsob kontaktu, který je pro nás velmi důležitý. Můžete se u nás těšit na několik zajímavých technologií z oblasti strojového vidění, např. měření pomocí 3D a řádkové kamery na živo a mnoho dalšího,“ uvedl Filip Volný, sales manager společnosti.
SECTRON s.r.o.
Společnost SECTRON působí již 28 let v oboru bezdrátových technologií jako distributor GSM, UMTS, LTE, GPS, GLONASS modulů, modemů a routerů. Je českým výrobcem antén, VF kabelových redukcí, kabelových svazků a dalšího M2M příslušenství. V oblasti IoT (internetu věcí) vyvíjí zařízení, aplikace a cloudové služby s vysokou přidanou hodnotou a s využitím nejmodernějších technologií pro snadné použití v každodenním životě.
Posledních pět let se pohybuje v oblasti elektromobility jako dodavatel hardwarových komponent pro výrobu nabíjecích stanic. Tato spolupráce jim umožnila nahlédnout pod pokličku nového trendu a sami se rozhodli elektrifikovat svou firemní flotilu. V nabídce SECTRONU naleznete stojanové AC i DC nabíjecí stanice, wallboxy a nabíjecí kabely. Prodejním hitem je přenosná AC nabíječka s nabíjecím výkonem 11 kW včetně redukcí pro snadné nabíjení kdekoliv. Součástí našich služeb je poradenství, pomoc při vyřízení státního příspěvku z programu Nová zelenám úsporám, instalace walboxů certifikovaným pracovníkem a také vyřízení potřebné revizní zprávy.
„Strojírenský veletrh je významnou výstavou v našem regionu, kde jako technologická firma nesmíme chybět. Na veletrh přivezeme ukázku nejnovějších nabíjecích stanic pro elektromobily značky OlifeEnergy a MyBox. Z oblasti bezdrátových technologií potom 5G routery značky Robustel, Teltonika a široké portfolio 5G příslušenství,“ uvedl Petr Skopal, vedoucí produktového oddělení.
ZEBRA GROUP s.r.o.
Inovativní česká automobilka ZEBRA GROUP obnovila v ČR výrobu multifunkčních „českých multikár“ – užitečných nosičů výměnných nástaveb vlastní konstrukce. ZEBRA může nést více než 45 typů výměnných nástaveb na vozidle v dieselové a čistě elektrické verzi. Letos byl prezentován prototyp H2ZEBRA využívající vodíkový článek. H2ZEBRA by měla být vyráběna v MSK a očekává tuzemské i exportní úspěchy.
„Po téměř deseti letech od vzniku chápeme jako velkou perspektivní výhodu být součástí většího progresivního chytrého týmu, který jsme našli v Moravskoslezském kraji. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu inovativní česká automobilka ZEBRA GROUP prezentuje čistě elektrickou verzi užitkového komunálního vozidla ELZEBRA, která jistě zaujme české i zahraniční partnery a budoucí zákazníky,“ řekl Petr Řihák, jednatel společnosti.