Správa státních hmotných rezerv: Připravenost na krize není náhoda
3. dubna 2025 / 11:59
Správa státních hmotných rezerv bude i letos součástí bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET. Kromě prezentace na svém stánku v pavilonu F představí na místě také provizorní mostní konstrukci.
Pár dotazů ohledně fungování samotné instituce nám zodpověděl její předseda, Ing. Pavel Švagr, CSc.
Jakou roli hraje Správa státních hmotných rezerv v krizových situacích?
Správa státních hmotných rezerv je úřad zabývající se mimo jiné praktickou připraveností státu na materiální zvládání nejrůznějších krizí od pandemie, přes extrémní sucho, povodně, až po ropnou a potravinovou bezpečnost.
Právě v těchto dnech pomáhají například provizorní mosty z českých rezerv na více než 20 místech Olomouckého a Moravskoslezského kraje zajistit dopravu tam, kde v září loňského roku udeřily povodně. Bělá pod Pradědem, Velká Kraš, Nové Heřmínovy, Vápenná nebo Nýznerov, to je jen část obcí, kde bylo potřeba pomoci obyvatelům, aby se k nim dostala potřebná technika, ale i zásoby a nejprve se zvládla vlastní povodeň a následně bylo možné vysušit a také postupně opravit jejich domovy. Vedle mostů a provizorních lávek byly nasazeny také desítky cisteren na pitnou vodu, které překlenuly období, než se zase zprovoznily vodovodní řady, použity byly elektrocentrály, nebo tisíce vysoušečů.
Jaké jsou další oblasti působení Správy státních hmotných rezerv?
Povodně jsou ale jen jedním typem krize, na kterou jsme připraveni. V posledních měsících jsme několikrát uvolňovali nouzové zásoby ropy a ropných produktů, aby mohly rafinérie v České republice nadále vyrábět a plynule dodávat na český trh. Díky tomu se podařilo stabilizovat trh, benzínu i nafty byl dostatek a řidiči nic nepoznali ani na své peněžence. Žádná spekulace a ani zdražování se nekonalo.
Aktuálně se zabýváme další pro nás novou oblastí - to je trh s léky. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví postupně zavádíme rezervaci vybraných druhů antibiotik. Pokud u těchto léků dojde k výpadku v jejich dodávkách, budeme mít u distributora železnou zásobu, kterou podle situace a po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví uvolníme do lékáren či nemocnic. Tím se logicky situace zklidní a zlepší.
Jaký systém pomáhá s rychlou reakcí na nové hrozby?
Všichni si všímáme, že bezpečnostní situace se v posledních letech změnila. O to lépe musíme být připraveni na nejrůznější situace. Prostřednictvím dynamického nákupního systému jsme schopni nakoupit do českých rezerv velmi rychle další zásoby. Nový rezervační systém nám zároveň umožňuje šetřit peníze. Nemusíme mít všechny zásoby ve skladech, ale nakoupíme je, až budou opravdu potřeba. Tato kombinace, kdy část rezerv máme ve skladech hned po ruce a další část přednostně nakoupíme od výrobců, nám umožňuje efektivně se připravit na nejrůznější situace, které nás čekají.
Pokud vás práce Správy státních hmotných rezerv zaujala, velmi rádi Vás uvítají na jejich stánku v pavilonu F.
Web: Hlavní strana - SSHR