Stavebnictví budoucnosti: Wienerberger poprvé představil veřejnosti zdicího robota
26. dubna 2024 / 16:15
Na Stavebním veletrhu Brno má výstavní premiéru unikátní český zdicí robot, který je výsledkem spolupráce firem Wienerberger a KM Robotics. Pracuje rychle, bezchybně a neúnavně.
Jde o funkční model s možností poloautonomního ukládání cihelných bloků za pomoci zdicí pěny. „Tento robot je jediný svého typu v Evropě i na celém světě. Má jedinečný způsob uchopování a úroveň mobility, kdy se dokáže sám pohybovat podél vyzdívané stěny. Vždy pracuje pod dohledem operátora, který ho kontroluje přes tablet a zároveň hlídá bezpečnost a stroj vypne, pokud by někdo vešel do ohrazeného prostoru, kde pracuje,“ popisuje novinku Matěj Jurečka, manažer robotického zdění společnosti Wienerberger. Zdicí robot se už od loňského podzimu využívá na komerčních stavbách po České republice. Na Stavebním veletrhu Brno se poprvé představuje veřejnosti, a i když je z důvodu bezpečnosti vystaven pouze staticky, neustále u něj stojí hlouček zvědavých návštěvníků. Jak robot pracuje, mohou vidět na videu, kde ve smyčce běží ukázka zdění dvou kooperujících robotů na stavbě z minulého týdne.
„Zdicí robot je úplná novinka, ale jde o nezbytný vývoj, protože lidí je málo a víc jich nebude,“ je přesvědčen Matěj Jurečka. „Už teď si ho lze pronajmout jako komplexní službu robotického zdění spolu s operátorem a přidavačem, který robota zásobuje novými cihlami, usazuje dořezy nebo poloviční bloky, případně vyměňuje zásobník na zdící pěnu. Na stavbě tato parta nahradí 5 až 6 lidí, ale hlavně úplně odstraní těžkou manuální práci. My robota dovezeme, vše zařídíme a zákazníkovi předáváme hotové stěny,“ vysvětlil specialista společnosti Wienerberger. Robot podle něj postaví 90 až 95 procent stěny a zedník se může soustředit na detailnější technickou práci. Klient v rámci této služby platí za objem vyzděného zdiva. Vyplatí se hlavně na velké stavby jako průmyslové haly, nemocnice, školy, obchodní centra. „Tam je nejefektivnější a ušetří nejvíc těžké manuální práce. Pracuje až pětkrát rychleji než zedník, takže dokáže zkrátit proces zdicích prací až několikanásobně. Zároveň pracuje s bezchybnou přesností a eliminuje chyby způsobené lidským faktorem,“ dodal Matěj Jurečka.
Robot pracuje se speciálními cihlami nové řady Porotherm 30 Robot Ready, které mají na čelních stranách speciální drážky umožňující mu pevný úchop. Technologie robotického zdění je výsledkem několika let společného vývoje české firmy KM Robotics a společnosti Wienerberger. „Zatím jsou k dispozici čtyři kusy, které již jezdí na stavby po České republice, plus jeden prototyp na testování. Na konci roku jich chceme mít sedm a příští rok počítáme už řádově s desítkami robotů, které budeme připravovat ke vstupu na zahraniční trhy,“ informoval Matěj Jurečka.