Začal druhý Stavební hackathon, studenti znovu tvoří inovativní koncepty dostupného bydlení
26. března 2025 / 17:01
Jak stavět rychle, dostupně a kvalitně? Odpověď na tuto zásadní otázku na brněnském výstavišti hledají týmy studentů ze sedmi technických univerzit, kterým pomáhají mentoři ze stavebních firem.
Loni na Stavebním veletrhu Brno a Festivalu architektury proběhl nultý ročník studentského Stavebního hackathonu. Protože měl velký úspěch a přinesl řadu originálních nápadů, letos se opakuje v ještě rozsáhlejším formátu. K šesti českým univerzitám se připojila i Technická univerzita Košice, což akci dodalo mezinárodní rozměr. A místo loňských šibeničních 24 hodin letos mají studenti na vytvoření inovativního návrhu dvojnásobek času. Na jejich výstupy se tedy můžeme těšit v pátek 28. března, kdy šestičlenné týmy představí svá udržitelná, cenově dostupná řešení ve formě sériové a modulární výstavby s využitím různých materiálových i technologických konceptů. Konkrétní zadání studentům oznámil moderátor zahájení Radoslav Sovják, profesor ČVUT v Praze a ředitel Národního centra Stavebnictví 4.0, společně se zástupcem České komory architektů a techniků činných ve výstavbě Davidem Bečkovským. Jde o bytový dům se čtyřmi až pěti podlažími na konkrétním pozemku v intravilánu Moravského Krumlova.
Na pódiu se představili také mentoři všech sedmi soutěžních týmů – odborníci z firem zaměřených na různá konstrukční a materiálová řešení od ocele a betonu přes cihly až po dřevostavby. Osmý průřezový mentor zastupující development na závěr shrnul čtyři kroky potřebné k zajištění dostupnějšího bydlení. Za prvé je to odbyrokratizování systému povolování staveb včetně digitalizace a za druhé zmírnění striktních požadavků a přeregulovatelnosti. Dále je podle zástupce společnosti Central Group třeba urychlit proces územního plánování a podpořit výstavbu dostupného nájemního bydlení.
Inspiraci k řešení specifických výzev českého stavebnictví a inovaci technologických přístupů by měl přinést i právě zahájený druhý Stavební hackathon. Soutěžní projekty budou hodnoceny v pěti kategoriích na základě zvoleného konceptu a dodržení zadání, konstrukčního řešení, estetiky a architektury, dostupnosti bydlení a inovativnosti.
Všechny studenty a odborníky z praxe přivítal také Lukáš Helan, obchodní ředitel společnosti Veletrhy Brno. „Veletrhy nejsou pouze platformou pro prezentaci exponátů, ale jsou také místem setkávání. Tady se setkávají firmy, odborníci a vizionáři, kteří posouvají obor stavebnictví dál do budoucna,“ řekl Lukáš Helan a zdůraznil, že právě studenti sem přinášejí inovativní myšlenky, neotřelá řešení a nové pohledy.
Účastníkům popřál, aby si na hackathonu vyzkoušeli týmovou spolupráci a nabrali nové zkušenosti, které využijí i v praxi. Jménem města Brna studentské týmy pozdravila zastupitelka Anna Putnová a za Festival architektury jeho odborný garant Petr Selník. Manažer komunikace Státního fondu podpory investic Petr Ondrášek vysoce ocenil téma hackathonu, když nedostatečnou nabídku dostupného bydlení označil za klíčový problém nejen České republiky.