Proofminder – umělá inteligence ve službách rostlinné výroby
15. dubna 2024 / 11:20
Ušetří lidskou práci, sníží náklady, pomůže životnímu prostředí. To všechno už AI zvládne, stačí ji přizvat do týmu. Maďarská firma Proofminder míří na český trh a vstup jí usnadní cena GRAND PRIX TECHAGRO 2024.
Na veletrhu TECHAGRO se poprvé představila maďarská firma Proofminder Services Kft., která je průkopníkem ve využívání umělé inteligence pro precizní zemědělství. Její cloudová platforma Proofminder je softwarové řešení založené na zpracování podrobných snímků pořízených zpravidla drony. Umožňuje detekci až na úroveň jednotlivých rostlin, z nichž každá má svoji vlastní GPS souřadnici, nebo dokonce na úroveň listů – například při zjišťování chorob. Využití je velmi široké od mapy populace rostlin přes detekci plevelů a přípravu pro bodovou aplikaci postřiků až po analýzu škod způsobených zvěří nebo počasím a hodnocení výnosů. Inovativnost řešení Proofminder ocenila i hodnotitelská komise soutěže GRAND PRIX TECHAGRO, která mu udělila jednu z cen.
„Drony létají nad polem ve velmi nízké výšce, asi 10 metrů nad zemí, protože u snímků potřebujeme rozlišení pod 0,5 GSD. Fotky se nahrávají do cloudu s umělou inteligencí, kterou jsme si sami naprogramovali. AI pak analyzuje snímky a exportuje výstupy podle toho, co potřebujete,“ popsal fungování Valentín Gál, partner společnosti Proofminder Services pro Českou republiku. Možností je podle něj nepřeberně, protože platí, že všechno, co lze vidět lidským okem, vidí i AI a dokáže to zpracovat rychleji a efektivněji. „Naší předností je, že umíme rychle implementovat různé možnosti využití. Nesoustřeďujeme se jen na jednu věc, ale dokážeme řešení rozšířit téměř na cokoli. Zákazník nám řekne, co potřebuje, a my to vymyslíme,“ upřesnil Gál a dodal, že právě nyní tým pracuje na přesné identifikaci nor hrabošů. „Vyvíjíme technologii tak, aby byla co nejjednodušeji použitelná, pomohla zemědělci optimalizovat náklady, zvýšit produkci a chránit půdu i celý environment,“ zdůraznil.
Proofminder se používá teprve dva roky, ale už má zákazníky po celém světě včetně Austrálie, Brazílie nebo USA. Oblíbeným využitím je detekce plevele, kdy AI hledá konkrétní druh podle zadání. Výstupem pak může být mapa bodového postřiku, aby se místo plošného ošetření chemické přípravky používaly jen tam, kde je to třeba. „Šetří se postřik a lidská práce, což snižuje náklady, a hlavně je to šetrnější k životnímu prostředí, k půdě, k lidskému zdraví,“ zdůraznil Valentín Gál. Postřikové mapy vytvořené AI lze navíc zadat přímo do postřikovače, takže operátor nemusí nic řešit a vše běží automaticky.
Společnost Proofminder chystá v České republice road show, na které farmářům předvede celé řešení a používání včetně dronů. Ale prvním kontaktem s českým trhem pro ni je TECHAGRO. „Návštěvníci veletrhu se nás chodí ptát, jak to funguje, a chtěli by technologii vyzkoušet. Nejčastěji se zajímají o bodové postřikování a identifikaci hrabošů,“ informoval Valentín Gál, který je spokojen i s celým veletrhem. „Potkali jsme se tady s velkou spoustou našich potenciálních uživatelů a dozvěděli se, jak naši platformu vnímají a co od ní očekávají. Lépe jsme pochopili potřeby českého trhu a zjistili, kam bychom se mohli dál vyvíjet. Pro nás je to určitě win-win,“ zhodnotil účast zástupce maďarské firmy.