SAKO Brno modernizuje a pomáhá firmám s likvidací odpadu
6. června 2024 / 13:08
Dvě velké novinky, které ocení zejména podnikatelé a firmy, přináší letos společnost SAKO. Tou první je automatizovaná třídící linka, která zvýšila kapacitu téměř na trojnásobek a druhou je nový velkokapacitní sběrný dvůr o rozloze cca 6000 m2.
Automatická linka vytřídí až 20.000 tun plastů ročně
“Když se řekne automatická třídící linka, možná nezazní wow efekt, ale uvědomte si, že všechny ostatní třídící linky v České republice jsou na bázi ručního třídění,” vysvětluje význam nové linky Michal Kačírek, tiskový mluvčí akciové společnosti SAKO Brno. Jak vypadá takové ruční třídění? Představme si odpadky putující po pásu ve vrstvě zhruba 20 cm výšky, které pracovníci směny třídí – každý dle své komodity, jeden si hlídá zelené PET lahve, jiný modré a ty z vrstvy odebírá. “U nás tuto třídící činnost jako první v republice dělají stroje. Odpad třídí na základě optiky, tedy kamery s barevným viděním, každá komodita má svoji vlnovou délku. Optické stabilizátory komunikují s velínem a jsou kalibrované na daný druh odpadu,” doplňuje Michal Kačírek. Pro samotné vytřídění se poté aktivuje vzduchový ráz a vybraný odpad se z pásu odstřelí na určené místo. Takto má SAKO Brno kalibrované veškeré druhy PET odpadu i drogistické zboží. Pomocí magnetů jsou schopni z odpadu vytřídit zase kovové a dokonce i nekovové prvky. Nová automatická linka přináší téměř trojnásobné zvýšení kapacity zpracování odpadu. Zatímco při ručním třídění se jednalo o 8000 tun plastu ročně, automatická linka vytřídí až 20 000 tun plastů ročně. První linka byla uvedena do provozu v Brně, druhá je v Ostravě a třetí vzniká v Praze. Brno mělo z hlediska inovací prvenství i při minulém veletrhu, kdy prezentovalo elektrický svozový vůz.
Největší sběrný dvůr na Moravě nabízí podnikatelům skvělý přístup
Druhá novinka na expozici SAKO Brno souvisí také s dotřiďovací linkou a jedná se o velkokapacitní dvůr v jejím těsném sousedství, v městské části Brno Židenice. “Je to největší sběrný dvůr na Moravě a jeho největší plus je v tom, že je moderní, určený pro podnikatele. Mají zde certifikovanou váhu, mohou dovnitř najet nákladní vozem, online si vyřídí veškeré zákonné dokumenty, které potřebují při likvidaci odpadu,” popisuje hlavní výhody tiskový mluvčí a dodává: “Sběrný dvůr je přívětivý jak pro občany, tak pro podnikatele i svoji pracovní dobou. Funguje od rána do večera každý den kromě svátků. Je zde také střepiště pro celé Brno, takže město má díky tomuto sběrnému dvoru i místo, kde se koncentruje skleněný odpad. Navíc je v sousedství naší spalovny, jak se lidově říká ZEVu (zařízení na energetické využívání odpadu,).” Odpadové hospodářství v Brně těmito kroky dává ještě větší smysl a SAKO Brno šlo v iniciativě ještě dále. Nyní rekonstruují starou vlečku Zetoru, kterou koupili a odpad tak bude jezdit po železnici. Buď skončí na první štaci, což je ZEVO, nebo bude pokračovat na dotřiďovací linku, kde se znovu připraví k dalšímu využití. Ze sběrného dvora mohou po železnici odcházet jak komodity, které tam občané a podnikatelé přivezou, tak je samozřejmě skleněný odpad z celého Brna.