Pozvání ke zhlédnutí doprovodné výstavy „Acháty Podkrkonoší a významných zahraničních lokalit“
29. srpna 2024 / 7:30
Během dvou podzimních dnů (23. – 24. 11. 2024), kdy se letos uskuteční již 49. mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin, se již tradičně na galerii pavilonu B mohou návštěvníci seznámit v rámci doprovodné výstavy s mimořádně atraktivním tématem, které jistě osloví velkou řadu sběratelů i laiků. Letošní téma věnované především achátům Podkrkonoší, ale také celé řadě významných světových oblastí jejich výskytů, umožní exkurzi po tom nejzajímavějším, co dané téma nabízí.
Českým mineralogům i sběratelům je jistě široce známá oblast jejich bohatých výskytů v Podkrkonoší, kde jsou sbírány již mnoho století a udivují nás svou krásou. Oblast stále poskytuje nové a nové nálezy a autoři projektu se za pomoci významného českého sběratele Alexeje Medikuse, působícího právě v této oblasti a patřícího k vrcholu achátového sběratelství v ČR, rozhodli letos ve výstavních vitrínách návštěvníkům předvést ty nejvěhlasnější lokality Podkrkonoší. Výstava v této šíři a pestrosti vystavených ukázek bude výjimečnou svým množstvím prezentovaných achátů (okolo 1000 ks), ale zejména mimořádnou kvalitou vystavených achátů, které pocházejí z několika málo soukromých sbírek.
Kromě českých achátů z Podkrkonoší bude možné na výstavě shlédnout i mimořádně bohatou kolekci achátů z významných světových lokalit, které se v takto ucelené formě zřejmě dosud v ČR nikde neprezentovaly.
Pojďme si nyní představit některé lokality achátů, se kterými se na výstavě budeme moci seznámit. Mezi nejbohatěji zastoupené lokality Podkrkonoší budou patřit lom v Doubravici u Jičína (foto 1 a 2),
odkud pochází jedny z nejkrásnějších českých achátů. Podobné, ale v posledních letech již řídké nálezy, pochází z polí blízké Železnice (foto 3 a 4).
Z Novopacka zaujmou svou krásou, často v podobě křehkých krajek či krápníčků, acháty z Levína (foto 5 a 6),
Staropacké hory (foto 7 a 8),
ale také vzdálenější Zlatnice (foto 9 a 10)
nebo Kumburku (foto 11).
Mimořádně atraktivní jsou tzv. „žluťáky“ z Rovní (foto 12),
které se již nyní na tamních polích nachází stále zřídkavěji. Z Novopacka se ještě zmíníme o lomu Hvězda u Staré Paky (foto 13),
nedalekého Žďáru nebo vidochovského lomu.
Z širšího okolí Semilska budou mimořádně zastoupeny acháty z Morcinova (foto 14 a 15),
Kozlova (foto 16),
Bradlecké Lhoty (foto 17 a 18),
Rváčova (foto 19)
a dnes již velmi těžce dostupného Kozákova (foto 20)
Z oblasti Turnovska bude zastoupen krásnými ukázkami lom u Frýdštejna (foto 21).
Jak již název doprovodné výstavy napovídá, nezůstaneme s prezentací achátů pouze v Podkrkonoší, ale poskytneme návštěvníkům výstavy i velmi bohatý pohled na krásu achátů jejich nejvýznamnějších světových lokalit.
Pokud zůstaneme ještě krátce v Evropě, budou k vidění krásné acháty z oblasti východního Slovenska, z Byšty a Breziny, mechové, korálové i tradiční acháty z Maďarska (Zemplínské pohoří a Mátra) nebo domečkové acháty, či s různými vyrostlicemi z Cubuku v Turecku (foto 22).
Mezi africkými acháty již tradičně vynikají krásně jemné kresby a pastelové zbarvení botswanských achátů (foto 23 a 24)
nebo menší, ale překrásně zbarvené acháty z Malawi (foto 25 a 26)
a Madagaskaru. Bohatě a kvalitně budou zastoupeny i návštěvníkům asi nejvíce známé africké acháty z Maroka (foto 27 a 28).
Asijské acháty budou zastoupeny stále ještě poměrně vzácnými ukázkami ze Sumatry (foto 29)
nebo Timoru a Kazachstánu (foto 30).
Šířeji zastoupené budou naopak americké lokality. Ať už jde o klasické oblasti v Brazílii (foto 31 a 32),
Uruguai, ale také mnohými sběrateli nejvíce ceněné a obdivované mexické acháty ze severu země (Laguna, Moctezuma, Coyamito, Calandria, Crazy Lace acháty) (foto 33 a 34).
Menší kolekce australských achátů završí naši exkurzi světovými i domácími významnými lokalitami achátů v podobě mnoha stovek vystavených achátů ve vitrínách na galerii pavilonu B.
Autoři koncepce výstavy a její realizátoři na závěr tohoto textu děkují za mimořádnou ochotu a vstřícnost několika soukromým sběratelům achátů, kteří přispěli zápůjčkou svých exponátů na tuto výstavu k dosažení její mimořádné estetické úrovně a ucelenosti daného tématu. Jmenovitě se jedná o sběratele A. Medikuse, R. Bartoše a J. Kutého. Nejlepšími ukázkami ze svých sbírek přispěli na výstavu také oba autoři projektu R. Votava a L. Kráčmar.
Za realizační tým RNDr. Luděk Kráčmar a Radek Votava si dovolují tímto návštěvníky Minerálů Brno pozvat ke zhlédnutí této mimořádné výstavy na galerii pavilonu B v době konání Minerálů Brno.