Co vyzkoušet na stánku HOYA Lens CZ
4. března 2023 / 11:39
Lens star LS900 je biometr, který slouží nejenom k rozšíření povědomí o čočce MiYOSMART ke korekci a zastavení myopie. Přístroj naprosto dokonale měří délku oka, což je jeho primární funkce a je potřeba ji znát, protože čím víc oko roste, o to se zvětšuje i myopie.
Existují činnosti, které dětem prospívají více, aby oko nerostlo. Nebo samozřejmě v jejich věku rostlo, ale přiměřenou rychlostí. Ačkoliv se nejedná o potvrzenou metodu, doporučuje se trávit méně času u obrazovek mobilních telefonů a televizí či nadměrně číst.
„Máme zde ještě další přístroje. Na monitoru je k vidění projekt LCD polarizační optotyp, který je unikátní v tom, že dokáže jednoduše změřit fixační disparitu. Umí toho samozřejmě víc, čímž mám na mysli všechny testy na vyšetření subjektivní refrakce,“ popisuje další z přístrojů na stánku firmy Dušan Kos, new media trenér HOYA Lens CZ.
Přístroj je unikátní v tom, že má i jednotku na blízko. To znamená, že umí vyšetřovat na blízko i na dálku zároveň. V běžné praxi se nejčastěji potkáme s optotypy a čtecími tabulkami zvlášť. Tento přístroj nabízí kombinaci obojího.
Centrační zrcadlo je videocentračním systémem, který ulehčuje práci očním optikům. Přístroj pořídí fotografii návštěvníka v brýlích, pomocí které si optik zjistí přesnou polohu zorniček a jiných parametrů pomocí přesných údajů a rozměření.
Na stánku nalezneme také přístroj Tearcheck, který zde představuje Lukáš Otava, zástupce firmy CMI, spolupracující se společností Hoya. Jedná se o přístroj od francouzské firmy ESW vision, který vytváří kompletní diagnostiku kvality slzného filmu. Primární snahou je rozklíčovat co nejvíce parametrů, z kterých suché oko pramení.
Základním vyšetřením, který rozklíčuje, zda má pacient problém s onemocněním suchého oka je NIBUT. Ten měří dobu, po kterou vydrží slzný film natažený na rohovce, než se rozpadne a vyteče pryč. Optimálním výsledkem je vydržet 10 vteřin s otevřeným okem bez případných obtíží. Dalším parametrem je TFSE, který hodnotí stabilitu slzného filmu, pomocí zhodnocení počtu mikropohybů slzného filmu.
Celá tato problematika, tedy 80–90 % problémů se suchým okem, pramení z disfunkce meibomových žláz. Jedná se o žlázy, které produkují olejovou složku slz, která má za úkol, aby se voda ze slz neodpařovala pryč, a zároveň aby byla tekutina viskózní.
„Pokud mám nedostatek tohoto oleje, horší kvalitu žlázek, o to kratší dobu film na oku vydrží, s čímž se pojí subjektivní potíže jako je pocit nečistot v oku, hypersekrece, nadměrně slzavé oko při změně prostředí například v klimatizovaných prostorách, pálení očí při koukání na televizi či při práci s počítačem,“ popisuje Lukáš Otava z firmy CMI.
Dnes se již ví, že slzný film tvoří přibližně jednu až dvě dioptrie, což znamená, že kvalita slzného filmu může hrát rozdíl při měření optické vady.
Jaká je péče a prevence onemocnění suchého oka?
Jedná se o multifaktoriální onemocnění, ale úplným základem je hygiena očních víček. Dalším civilizačním problémem jsou počítače a obrazovky, které ale nutně nemusí být primárním problémem. Při soustředěné práci často zapomínáme mrkat nebo přivíráme víčko neúplně. Už to stačí k tomu, že žlázky nedostanou signál o svalové kontrakci a olej se může začít shromažďovat na spodním víčku.
Nejlevnější terapií je se jednou za hodinu zastavit a 20x si vědomě mrknout, přičemž si mechanicky vytlačíte olej a pěstujete si návyk na kvalitní a správné mrkání.