SFPI: Nastartovali jsme změnu, obce začaly aktivně řešit dostupnost bydlení
29. března 2025 / 12:15
Státní fond podpory investic (SFPI) začal vedle dotačního a úvěrového financování obcím poskytovat i bezplatné poradenství Obec ON. Jaké výsledky to přináší a jakou roli v tom hraje letošní Stavební veletrh Brno, v rozhovoru přiblížil ředitel SFPI Daniel Ryšávka.
SFPI se Stavebního veletrhu Brno účastní poprvé, ale s expozicí, kterou nejde přehlédnout. Zároveň jste se velmi aktivně zapojili do odborného doprovodného programu. Co vás sem přivedlo?
Stavební veletrh je skvělá příležitost ke zdůraznění témat, která jako SFPI řešíme v oblasti dostupného bydlení. Především jsme se soustředili na poradenský program pro města a obce a uspořádali fórum Obec & investor, na které jsme pozvali zástupce měst a obcí. Veletrh nám zároveň posloužil jako výborná příležitost k realizaci expozice modulární výstavby, kterou jsme ve spolupráci s technologickými partnery orientovali právě na dostupnost bytové výstavby. Modulární výstavba se dnes týká i škol, školek a jakékoli sportovní nebo kulturní infrastruktury obcí. A zapojili jsme se také do soutěží pro studenty. Podpořili jsme budoucí stavební projektanty v rámci Stavebního hackathonu, kde se řešil reálný projekt z Moravského Krumlova, jednoho z měst, kterým poskytujeme poradenství. Zároveň jsme tady odstartovali i druhou soutěž orientovanou na urbánní ekonomiku, kterou realizujeme ve spolupráci s fakultami architektury, ekonomie a sociologie. Tato mezioborovost je příkladem, jak je potřeba o bydlení uvažovat, protože to není jen stavařská, ale i sociálně-demografická záležitost.
Zmínil jste fórum Obec & investor, které proběhlo ve čtvrtek v rámci Festivalu architektury jako součást celodenní konference. Jak tuto akci hodnotíte?
Fórum jsme organizovali společně s Jihomoravským krajem, proto tady byl i hejtman Jan Grolich. Akce vznikla na základě přání měst a obcí, kterým jsme poskytovali konzultace v oblasti bydlení. Starostové často postrádají příležitosti, jak efektivně navázat spolupráci s privátním sektorem v případě, že mají rozvojové plány, ale nechtějí, aby investorem byla obec. Diskutovali jsme i o tom, jakým způsobem soutěžně a transparentně najít privátního partnera.
S výsledkem akce jsme velmi spokojeni. Dorazila více než stovka starostů měst a obcí a zástupců investičních oddělení. Díky tomu jsme mohli řešit témata, která jsou nejen o financování dostupnosti bydlení, ale celkově o urbánní ekonomice. Protože není potřeba stavět všude, ale je potřeba najít dopad na kvalitu života v dané obci. Jihomoravské obce tady prezentovaly rozvojové zóny určené pro bydlení v hodnotě deseti miliard korun. Nechyběly obce, které jsou v rozvojové zóně dotčené rozvojovými plány v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. Byli tady zkušení developeři, kteří využili příležitost seznámit se s projekty, které obce nabízejí, a současně proběhly i konzultace o možnostech a očekáváních investorů.
Jaké je v tom role SFPI? Fungujete jako prostředníci, kteří tyto dvě skupiny dávají dohromady?
Obcím pomáháme hlavně naším poradenstvím Obec ON, což je pro nás ten hlavní důvod k účasti na veletrhu. Máme tady poradenské centrum zaměřené primárně na veřejné investory. Radíme městům a obcím i v tom, jak lépe a efektivněji plánovat veřejné investice do bydlení, ale i do škol, školek a další infrastruktury. Naše poradenství Obec ON pro veřejné investory je zdarma. V průběhu loňského roku jsme prostřednictvím našich regionálních center poskytli více než 3 500 konzultací ve více než 2000 obcích. Pro náš dotační a úvěrový program jsou připravovány projekty na bydlení se stavebním povolením do konce letošního roku za 35 mld. Kč a pomohli jsme další investiční výstavbě v obcích za 8,7 mld. Kč. To jsou věci, které děláme v rámci poradenství, ale vedle toho SFPI samozřejmě poskytuje i dotační a úvěrové financování, které všichni znají. Jsou to programy zaměřené nejen na dostupné nájemní bydlení, ale i na revitalizaci brownfieldů, technickou infrastrukturu nebo bezbariérovost bytových domů.
Jak dlouho poradenství pro města a obce poskytujete a co konkrétního přináší pro řešení dostupnosti bydlení?
Tento nový produkt funguje od loňského roku. Ukázalo se, že poradenství je stejně důležité jako financování, protože zásadní bariérou pro obce není jen nedostatek peněz, ale i nedostatek specialistů. Často nemají tyto specialisty ani v dosahu, a my se snažíme tuhle mezeru vyplnit tím, že pro ně jsme jakési virtuální investiční oddělení. Pokud u nás starosta online přes webové stránky zadá požadavek, do 48 hodin se s ním spojí náš expert a je schopen ho ekonomickou, právní nebo technologickou konzultací posunout směrem k řešení problému, který ho trápí.
Naším cílem je, aby se obce více zapojily a samy se staly investory v oblasti bydlení. Dostupnost bydlení dnes z 99 % závisí na soukromých investorech. Obce do bydlení téměř neinvestují, jejich podíl na bytové výstavbě je 1 %, ale to se nám daří měnit. Obce už i díky pomoci našich regionálních specialistů začaly připravovat nové projekty a z jejich strany je o projekty dostupného bydlení obrovský zájem. Nastartovali jsme tu změnu a obce naše poradenství využívají. Společně jsme byli schopni v krátké době vygenerovat relativně velké množství projektů a současná alokace programu Dostupné nájemní bydlení ve výši 7 miliard korun bude plně využita. V letošním roce jsou v našem poradenství projekty, které by se stavebním povolením v roce 2025 mohly přinést v dalších letech až dvanáct tisíc bytů, a to je jen potenciál projektů měst a obcí z letošního roku.
Pomáhá vám v tomto úsilí i letošní Stavební veletrh Brno?
Na veletrhu se nám podařilo najít skvělou synergii mezi obcemi, kterým poskytujeme poradenství, privátními investory, s nimiž spolupracujeme, ale zároveň také technologickými dodavateli. Právě proto, že jsme tady jako jedno z důležitých témat zvedli ekonomiku stavby. Přímo na veletrhu navíc vystavují partneři, kteří nabízejí modulární typizovanou bytovou výstavbu nebo další nové technologie, které třeba díky prefabrikaci můžou pomoci tomu, aby bytová výstavba začala být cenově dostupnější.