Efektivní veřejná správa – téma, které rezonuje napříč Českou republikou
4. června 2024 / 17:01
Panelovou diskuzi řídil Petr Honzejk, komentátor a zástupce šéfredaktora Hospodářských novin, který mimo jiné po diskuzi prohlásil, že vystupujícím nejenže nechybí odbornost a erudice, ale také fantazie. A kdo v této části vystoupil?
Jindřich Fryč, nejvyšší státní tajemník Ministerstvs vnitra, Radim Sršeň, náměstek ministra pro místní rozvoj a zároveň starosta obce Dolní Studénky, Petr Zahradník, ekonom a člen NERV, Rút Bízková, zakladatelka a předsedkyně správní rady, Institut pro společnost 4.0 a Tomáš Chmela, místopředseda Sdružení místních samospráv ČR a starosta Slavičína.
Začátek diskuze proběhl v rychlosti, na otázku, zda je česká státní správa už dost smart, odpověděli všichni zúčastnění téměř jednoznačně: ne, jsme na začátku.
Jindřich Fryč ve své prezentaci představil hlavně čísla: 14 ministerstev a Úřad vlády ČR, 15 ústředních správních úřadů, 162 služebních úřadů, 65 421 státních zaměstnanců a 7 894 zaměstnanců v pracovním poměru. „Snažím se dívat na veřejnou samosprávu a změnu státní správy trochu jinak, myslím si, že práce pro stát má smysl a snažím se vysvětlovat proč,“ řekl Jindřich Fryč. „Je důležitý hluboký procesní audit, v tom dobrém pokračovat a v tom špatném direktivně skončit.“
Podle Rút Bízkové je bohatství České republiky v kulturní krajině a velkém počtu malých obcí, a to je také výzva pro SMART řešení, které vidí také ve využití umělé inteligence. „Umělá inteligence je opravdu blízká budoucnost a neméně důležitá je komunikace,“ dodává Rút Bízková.
„Daleko jednodušší je říct, zrušme malé obce, protože jsou neefektivní, než uhodit hřebík na hlavičku a říct, že centrální státní správa je neefektivní. To by mělo ve veřejném sektoru rezonovat,“ dodává Tomáš Chmela.
Radim Sršeň na závěr tak trochu změnil téma: „Občanovi je úplně jedno, kde bude který úředník sedět, protože v digitalizovaném světě budou úředníci fungovat odkudkoliv. Ale co já bych rád podotkl a ukázal hlavně mladým, že existuje i jiný než digitální svět, příroda, osobní setkávání, abychom totiž nevymřeli, protože to nám s umělou inteligencí hrozí.“